Napjainkban már szinte mindenkinek van pendrive adathordozó eszköze aki számítógéppel dolgozik, de a normál felhasználók közül is sokan használják az adathordozás ezen formáját. Szeretnénk itt megmutatni pár olyan pendrive adathordozót amit normál és pro felhasználóknak ajánlunk, de először is egy kis ismertető a pendrive-okról röviden:
A pendrive egy olyan adathordozó amely kicsi és elfér szinte bármilyen zsebben, főleg, hogy már mini pendrive-okat is vásárolhatunk. A Pendrive-ok csatlakozása USB 2.0 és USB 3.0 amely kinézetileg ugyan olyan, csak a sebességükben van eltérés, az USB 3.0 pendrive-ok akár 10x-is gyorsabbak lehetnek az USB 2.0-tól. A legtöbb napjainkban kapható számítógépeken találhatunk USB csatlakozót és mára a legtöbb multimédiás készüléken is van ilyen csatlakozó, mint például TV, DVD lejátszó, Tablet (több esetben átalakítóval vagy micro USB), és a legtöbb okostelefonon is találhatunk micro USB csatlakozót amihez átalakítóval csatlakoztathatunk pendrive-ot, de az új pendrive-okon már találhatunk micro USB csatlakozót is a normál mellett:
A pendrive adathordozók elterjedése a TV készülékeken már a DVD lemezeket is kiszorítják a piacról, hiszen a filmeket csak fel kell másolnunk egy pendrive-ra amit a TV-hez csatlakoztatva egyszerűen lejátszhatunk, így nem kell DVD lemezeket vásárolnunk és kidobnunk ha már nincs rá szükségünk, csak letöröljük a megunt filmeket a pendrive-ról és új filmeket másolhatunk rá.
Milyen pendrive tulajdonságokat érdemes ismernünk?
- USB 3.0 vagy USB 2.0 pendrive
Nagyon fontos kérdés, ha gyorsan szeretnénk másolni és olvasni az adathordozónkról, bár a legtöbb régi laptopon és számítógépen még nincs 3.0 csatlakozó akkor is érdemes az új technológiát választanunk, mert előbb utóbb minden készüléken alap felszerelés lesz az USB 3.0 csatlakozó és nincs nagy árkülönbség a pendrie-oknál ha a gyorsabbat választjuk. - Gyors pendrive
Senki sem szeret sokat várni a másolásra, ezért ha gyors pendrive-ot szeretnénk vásárolni akkor érdemes jól utána olvasni és teszteket megnéznünk mielőtt választunk, de ha nem szeretnénk ennyi energiát belefektetni akkor válasszunk márkás és minél nagyobb kapacitású pendrive-ot. A pendrive-ok gyorsasága egyenesen arányos a kapacitásukkal, tehát ha veszünk egy ugyan olyan 16GB és 64Gb pendrive-ot mindig a nagyobb kapacitású lesz a teszteken a gyorsabb, ezért is érdemes mindig a nagyobbat választani mind addig amíg nem lesz az árérték arány túl rossz, például jelenleg ha 256Gb-os pendrive-ot szeretnénk vásárolni többe fog kerülni mint egy 1TB-os külső merevlemez. Ha gyors pendrive-ot szeretnénk tehát válasszunk legalább 64GB USB 3.0 és márkás pendrive-ot, nagyon jó pendrive sebességnek számít egy pendrive ha már 100MB/másodperc sebességgel tud olvasni. - Pendrive kialakítás
Számít a szín a kinézet, választhatunk vicces figurás pendrive-okat is, de ami fontos a választásnál, hogy kupakos vagy csúsztathatós pendrive-ot válasszunk, a kupakos USB drive-okkal a nagy probléma, ha elhagyjuk a kupakot ami nem nehéz feladat, a csúsztathatósoknál ha nem minőségi pendrive-ot veszünk könnyedén elromolhat így amikor beszeretnénk dugni a csatlakozóba visszacsúszik a helyére a csatlakozó, ahogyan a fenti képen is láthatjuk már vehetünk forgathatósat is. Mindenki saját magára bízhatja, hogy melyiket fogja szeretni. - Pendrive méret
A normál pendrive-ok fizikai méretei mára nagyon kicsire csökkentek, maga a csatlakozó nagyobb mint az adathordozó rész, egy probléma van ezekkel az apróságokkal, hogy nagyon könnyű őket elhagyni, de laptopokba tökéletes választás egy ilyen mini pendrive, hiszen ha bent hagyjuk miközben mozgatjuk a laptopunkat, könnyem bele törhetjük, mag ha csak pár milliméterre áll ki a laptopunkból már elég nehéz beleakasztani valamibe és akár pendrive-ostul betehetjük a laptoptáskánkba.
- Pendrive ár
Ha bármilyen készüléket vásárolunk mindig az ár az egyik legfontosabb tényező ami alapján választunk, sok dologról lemondhatunk a pendrive-ok esetében is ha fontos az olcsóság, egy dolgot ne tegyünk, ne vegyünk noname-pendrive-ot és ne vegyünk olyan helyről ahol nem kapunk garanciát és nem megbízható bolt, mert nagyon sok pendrive-ot hamisítanak. - Pendrive márka
Pár márka amit érdemes számításba venni ha pendrive-ot szeretnénk vásárolni:
SanDisk, Kingston, Kingmax, Maxell, ezek a gyártók nagyon régóta gyártanak adathordozókat és pendrive-okat így megbízható minőségi brandekről van szó ha tőlük vásárolunk adathordozót.
Hol vásároljunk pendrive-ot? Az első weboldal amit ajánlanék a Pendrive.hu, de természetesen érdemes körülnéznünk az ár-összehasonlító oldalakon is, de a fenti oldalon megbízható garanciát kapunk és jó árakat is, pendrive-ot általában nem szoktak javítani, esetleg tesztelni, hogy valóban rossz-e.
Ha megvettük a pendrive-unkat és filmeket szeretnénk rá másolni az első fontos lépés, hogy átformázzuk NTFS fájl rendszerűre, mivel az új pendrive-ok FAT32-es formázással kerülnek eladásra amivel az a baj, hogy nagyméretű fájlokat nem másolhatunk rá, mert ez egy nagyon régi fájlrendszer, de valami miatt még mindig ez az alap. A művelet nagyon egyszerű, helyezzük a pendrive-ot a számítógépünkbe és ha felimerte a windows akkor a sajátgépre kattintva kattintsunk a pendrive-ra jobb klikkel és válasszuk a formázást, ezután válasszuk ki a FAT32 helyett az NTFS-t és indítsuk el, ezután már nagy fájlokat is másolhatunk az adathordozónkra és gyorsabb is lesz, így ezt a lépést mindenkinek ajánlom.
Pendrive titkosítás:
Az egyes gyártók különböző szoftevereket is adnak a pendrive-ok mellé, egyesek már rá vannak másolva az adathordozóra másoknál pedig megadják az internetes elérést ahol letölthetjük. Ha szeretnénk adatainkat biztonságban tudni és jelszóval védeni akkor még nem kell olyan pendrive-ot választanunk, amihez jár ilyen program, hiszen ezek ingyenes programok és a legtöbb pendrive-al működnek, de ha ilyen programot használunk lassulásra is számíthatunk, hiszen a fájlok ilyenkor kódolva kerülnek a pendrive-ra amit a számítógépünknek vissza kell kódolnia. Később részletes leírást is olvashattok az oldalon a pendrive titkosításról.
Lássunk pár pendrive-ot ami jó választás lehet:
Kingston Pendrive DataTraveler 100 G3 USB 3.0 32GB
A gyártó 40MB/másodperc olvasási és 10MB/másodperc írási sebességet ígér, de egy teszten láthatjuk, hogy ennél jóval gyorsabb sebességet tud a pendrive:
A pendrive csúsztatható kialakítású így nem fogjuk elhagyni a kupakját, egyszerű műanyag ház, ha valamivel szebbet és igényesebbet szeretnénk akkor válasszuk a DataTraveler Ultimate pendrive-ot ami már fém házzal rendelkezik és a sebessége is sokkal jobb.
Kingston DataTraveler Ultimate 3.0 G3 32GB pendrive
Ez a pendrive, már egy erős közép kategóriás, igényes kialakítással és gyorsasággal, lássuk is a pendrive-tesztjét:
A pendrive-ok között már találhatunk olyat is ami micro USB-vel rendelkezik ami főleg az Androidos telefonokat használóknak nagy előny, hiszen egyszerűen csatlakoztathatják a telefonjukhoz és adatokat másolhatnak oda-vissza, vagy akár képeket, videókat nézegethetnek a pendrive-ról egyszerűen. Nagyon jól jöhet egy nyaralásnál amikor megtelt a telefonunk memóriája, mert egyszerűen áthelyezzük a pendrive-ra és máris készíthetünk sok sok képet és videót újra. A pendrive-hu oldalon ilyen adathordozókat is találhatunk és rendelhetünk.
Vicces pendrive-ok: